Uroczystość uświetnili swą obecnością goście, a wśród nich : Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Marta Chrabąszcz, Radny Powiatowy Stanisław Początek, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Anna Jastrzębiec-Witowska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec oraz Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski – współprowadzący spotkanie z prezes Zarządu UTW Krystyną Guzik.
Najpierw wybrzmiał hymn „Gaudeamus Igitur”, po którym Pani Prezes przedstawiła ramowy program działań na bieżący semestr. Rozpoczynając swoje wystąpienie przedstawiła historię powstania Uniwersytetów Trzeciego Wieku w świecie. Pierwszy UTW powstał we Francji w 1973 r. a założył go Pierre Vellas (profesor prawa międzynarodowego na Uniwersytecie w Tuluzie). Pierwszy UTW w Polsce zaczął funkcjonować w 1975 roku. Powstał przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie z inicjatywy lekarki – prof. Haliny Szwarc. Polska była trzecim krajem świata, w którym rozwinął się ruch UTW. Nasz Uniwersytet został powołany w grudniu 2011 roku. Obecnie w Polsce działa 560 UTW. Prezes UTW przedstawiła program działania Stowarzyszenia na I semestr 2024/2025. Bedzie się on opierał głównie na realizacji 5 projektów. Łączna kwota uzyskanych w 2024 r.środków finansowych wynosi 100 910, 00 zł. (z tego w 2025 r. do realizacji będzie 18 000,00 zł).
W związku z dużą ilością zaplanowanych działań I semestr roku akademickiego 2024/2025 rozpoczęty został już w m-cu lipcu. Zorganizowano: 2 wyjazdy studyjne (do Wiślicy i Rytwian oraz Podzamcza i Chęcin), zajęcia na kręgielni, wyjazd 14 seniorów do ośrodka sanatoryjnego w Iwoniczu Zdroju, uczestnictwo 40 seniorów w transmisji koncertu Andre Rieu, udział w Narodowym Czytaniu Polskiej Klasyki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. W I semestrze obecnego roku akademickiego planujemy zorganizować: 11wykładów tematycznych, lektoraty języka angielskiego i niemieckiego, warsztaty: taneczne, filmowe, historyczne, z treningu pamięci, komputerowe, zajęcia na basenie i sali gimnastycznej, wyjazd na baseny do Solca Zdroju, Spartakiadę seniorów,wyjazd do Teatru Słowackiego w Krakowie, koncert wokalny, wyjazd 24 seniorów do ośrodku sanatoryjnym w Rabce Zdroju, 2 spotkania integracyjne. Miłym akcentem uroczystości było wystąpienie Starosty Lesława Wieczorka, który życzył seniorom udanego pod każdym względem roku akademickiego,ciekawych zajęć, pomyślności w podejmowanych kolejnych wyzwaniach. Gratulował owocnej działalności i bogatej oferty edukacyjnej, dzięki której seniorzy mogą aktywnie i twórczo spędzać swój wolny czas, odkrywać talenty i rozwijać zainteresowania. . Piękne życzenia popłynęły także od dyrekcji oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, którzy – pod opieką nauczycielki Małgorzaty Gawlik – podarowali seniorom kosz słoneczników, symbolizujących swym żółtym kolorem potrzebę zachowania ostrożności podczas bezpiecznego poruszania się o zmierzchu i posiadania opasek odblaskowych. Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski przedstawił propozycje DDK na najbliższy okres. Ciekawy wykład inauguracyjny pt. „Klementyna Mańkowska – polska superszpieg” wygłosił Marek Smoła, wieloletni wykładowca naszego UTW.
Źródło: UTW w Dąbrowie Tarnowskiej