Oficjalny portal Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska
Szukaj
Close this search box.

Dbajmy o zwierzęta podczas mrozów!

Pies obsypany śniegiem

W ostatnich dniach temperatury w naszym kraju sięgają niemal -25 stopni Celsjusza, co zagraża życiu ludzi i zwierząt.

Zima jest szczególnie trudnym okresem w egzystencji zwierząt. Dlatego zwracamy się z apelem, aby szczególnie podczas tego okresu zadbać o naszych czworonożnych przyjaciół.

Szczególnie narażone są zwierzęta domowe, psy utrzymywane w kojcach bądź na uwięzi, koty bezdomne i wolnożyjące. Zdarza się jednak nierzadko, że i zwierzęta gospodarskie nie są należycie zabezpieczone przed działaniem mrozu i wiatru.

Prosimy o zabezpieczanie zwierząt w najlepszy możliwy sposób, przetrzymywanie ich w domach lub ciepłych pomieszczeniach.

Pamiętajmy aby:

  • Zapewnić swojemu psu ocieploną budę poprzez wyłożenie jej elementów kocem lub słomą oraz zakrycie wejścia od góry uchylną klapką.
  • Brak ruchu u psa to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu psa – zwolnić zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów. Zapewnić mu dużo ruchu.
  • Podawać ciepłą wodę do picia.
  • Zapewnić ciepłą karmę 2 razy dziennie.
  • Jeżeli jest to możliwe zabrać psa do domu.
  • Pamiętajmy również o innych zwierzętach takich jak koty wolno bytujące, które są naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami. Zapewnijmy im wejście do piwnic lub korytarzy w trudnym okresie zimowym.

U ptaków zachodzi bardzo szybka przemiana materii – sukcesywnie je dokarmiajmy w stałych miejscach nie zapominając o systematyczności.

Zwracamy się o wyczulenie na wszelkie przypadki i odstępstwa w sprawie pozostawienia zwierząt bez należytej opieki podczas trudnych warunków zimowych.

Nie bądźmy obojętni!