Podstawowe informacje o programie "Czyste Powietrze"
„Zadbaj o swój kawałek nieba” – to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministerstwa Klimatu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pn. „Czyste Powietrze – zdrowy wybór!” . Ma ona nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać Polaków do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza. Powietrza, od którego zależą nasze zdrowie i stan środowiska.
Za nieodpowiednią jakość powietrza w naszym kraju odpowiada przede wszystkim ogrzewanie domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Dlatego poprzez kampanię zachęcamy Polaków zarówno do wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne, jak i do ocieplenia domów. Przypominamy też, jak uzyskać wsparcie na realizację tych działań z Programu Czyste Powietrze.
Dzięki tym działaniom mamy nie tylko szansę oddychać w przyszłości czystszym, zdrowszym powietrzem, ale także na oszczędności w domowym budżecie.
W ramach kampanii emitowane są również spoty i audycje radiowe dla dzieci. Powstała też strona internetowa, na której znalazły się m.in. informacje na temat przyczyn złej jakości powietrza i jego wpływu na nasze zdrowie, a także najważniejsze zasady dotyczące Programu „Czyste Powietrze”.
Program Czyste Powietrze to kompleksowy plan działań zaprojektowany w celu poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszenia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na wymianę starych pieców i kotłów domowych na paliwo stałe oraz na termomodernizację budynków jednorodzinnych.
Z programu mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą. Pośród inwestycji objętej programem znaleźć można: zakup i montaż nowych źródeł ciepła, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) oraz montaż wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła.
Program priorytetowy został zaprojektowany w celu poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszenia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących domów jednorodzinnych. Dzięki realnemu wsparciu finansowemu beneficjenci Programu, mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza w swoim otoczeniu, oszczędzać na codziennych wydatkach dzięki efektywniejszemu zarządzaniu energią elektryczną w swoim domu oraz, co najważniejsze, chronić zdrowie swoje i całej rodziny.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Mieszkańców, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej podpisał porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w zakresie wspólnej realizacji programu „Czyste Powietrze” dzięki któremu utworzył stanowisko konsultacyjne by pomóc w wypełnianiu i składaniu wniosków o dofinansowanie.
Wypełnianie wniosków odbywać się będzie we wtorek i czwartek w godzinach od 8.00 do 13.00 (pokój nr 18). Prosimy o wcześniejszy kontakt pod numerem 14 644-21-15. Wnioski wypełniane są przy pomocy aplikacji dostępnej w Internecie pod adresem https://portal.wfos.krakow.pl. Przed złożeniem wniosku o podwyższony poziom dofinansowania wnioskodawca występuje o wydanie zaświadczenia o dochodzie do tutejszego Urzędu Miejskiego (pokój nr 29 – 30).