Oficjalny portal Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska
Szukaj
Close this search box.

Nowoczesny samochód asenizacyjny odebrany

W dniu dzisiejszym miało miejsce oficjalne odebranie przez Zarząd Związku Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji nowoczesnego pojazdu wielozadaniowego, który przekazany został do RPWiK w Dąbrowie Tarnowskiej. Skorzystają z niego wszystkie gminy wchodzące w skład Związku.

Dostawcą samochodu jest firma „Pojazdy Komunalne Tymborowscy”. Zakupiony samochód zapewni bezproblemową pracę załogi wodociągów, gdyż ograniczy ilość obsługujących go osób z trzech do dwóch, ułatwi i usprawni pracę oraz zminimalizuje wysiłek fizyczny. Pozwoli również na sprawny dojazd do miejsca awarii, sprawną konserwację, a przede wszystkim nie będzie marnowania wody i dowożenia tej wody w miejsca awarii.

Dostarczony pojazd posiada funkcję czyszczenie kanalizacji z funkcją recyklingu. Całe urządzenie, wszystkie podajniki obsługiwane z pilota radiowego, co bardzo ułatwia działania obsługi.

Dofinansowanie na zakup samochodu specjalnego – asenizacyjnego dla Związku Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji z Rządowego Funduszu Polski Ład, Programu Inwestycji Strategicznych wyniosło 3.345.600 zł.

Do tego samochodu w postępowaniu przetargowym, do specyfikacji zamówienia publicznego, dołączony został zakup agregatu prądotwórczego o mocy 65 kilowatów. Udało się również w tej kwocie zakupić kamerę full HD samojezdną do kontroli sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz wykrywania awarii i sprawnego lokalizowania uszkodzonych miejsc.

Najważniejsze parametry pojazdu to: masa całkowita 26 ton, zbiornik z wodą o pojemności 11 tys. litrów. Wyposażony w hydraulikę z dźwigiem o zasięgu 6,5 m – wąż płuczący 160 m, a ssący 20 m, co pozwoli na pracę pojazdu bez konieczności wjazdu na posesję. Wyciągarka o udźwigu 1 tona do podnoszenia pokryw kanalizacyjnych oraz montowania nowych studni. Całość na podwoziu marki mercedes z silnikiem 430 koni z automatyczną skrzynią biegów.