Oficjalny portal Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska
Szukaj
Close this search box.

Noworoczne Spotkanie Opłatkowe w Sołectwie Morzychna

W sobotę 20 stycznia br. z inicjatywy sołtys Morzychny i radnej Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej, Bernadetty Mrówki oraz Rady Sołeckiej w Centrum Kulturalno – Społecznym w Morzychnie odbyło się Noworoczne Spotkanie Opłatkowe.

Tego dnia CKS wypełniony był po brzegi przez licznie przybyłych mieszkańców Sołectwa oraz zaproszonych gości, wśród których byli: proboszcz parafii w Odporyszowie ks. Janusz Oćwieja, ks. Rafał Malinowski oraz ks. Bronisław Myrda, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski oraz Zastępca Burmistrza Stanisław Ryczek.

Święta Bożego Narodzenia są najbardziej uroczystym czasem w całym roku. Zgodnie z polską tradycją do 2 lutego czyli Święta Ofiarowania Pańskiego można celebrować bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje. W związku z tym na spotkaniu opłatkowym nie mogło zabraknąć obrzędów związanych z wigilią i świątecznym okresem.

Ks. Bronisław Myrda pobłogosławił opłatki, odmówił modlitwę i odczytał fragment Ewangelii, a następnie zebrani podzielili się opłatkami. Nie sposób było również pominąć jeden z najpiękniejszych bożonarodzeniowych zwyczajów, jakim jest wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Towarzyszyła temu oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu z Morzychny ze wsparciem muzyka z Olesna.

Na gromadnie przybyłych gości czekał pięknie udekorowany stół oraz pyszne domowe jedzenie przygotowane przez Mieszkanki Sołectwa oraz Panie z KGW Morzychna, które w przyszykowanie tak obfitego poczęstunku włożyły ogrom pracy i serca. Zorganizowanie świątecznej uczty dla tak dużej zbiorowości to nie lada wyzwanie. Wymaga to nie tylko umiejętności kulinarnych, ale także dobrej organizacji i planowania. Jednakże Panie Gospodynie z Morzychny, które niejednokrotnie reprezentowały naszą gminę w konkursach kulinarnych, zajmowały wysokie miejsca i zdobywały nagrody mają już tak duże doświadczenie, że pracochłonny etap produkcji nie jest dla nich tylko koniecznością i wysiłkiem. Pozwala on im na zacieśnienie sąsiedzkich relacji zachodzących pomiędzy przedstawicielami różnych pokoleń i grup społecznych, a także stworzenie niezapomnianej atmosfery i smaków, które na długo wszystkim pozostają w pamięci.

Spotkania noworoczno-opłatkowe to czas nie tylko refleksji nad mijającym rokiem, ale także chwila, by skupić się na wartościach, jakie tworzą więzi społeczności lokalnej.

Zmieniają się czasy, zmieniają się ludzie, lecz są rzeczy wieczne – wartości. Społeczność Wsi Morzychna dzięki organizowaniu corocznie takich spotkań oddaje należne miejsce w codziennym życiu wartościom religijnym i kulturalnym. W ten sposób pielęgnują najpiękniejsze tradycje, a także budu wyjątkową i zżytą zbiorowość.