Oficjalny portal Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska
Szukaj
Close this search box.

Uwaga jeże!

Już od kilku dni mamy wiosnę – porę, w której przyroda budzi się do życia. Wiele zwierząt przebudza się ze snu zimowego, w tym także jeże. Będą one w tym okresie bardzo ruchliwe, szukając nocą pożywienia i wody. Mogą pokonywać nawet 3-4 km w czasie jednej nocy. Naraża je to na duże niebezpieczeństwo związane z ruchem drogowym. Dlatego po raz kolejny dzieci z dąbrowskich przedszkoli wzięły udział w akcji „Uwaga jeże”.

Dzieci z Przedszkola nr 1 i 2, Ochronki im. Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyły w zawieszaniu tabliczek zakupionych przez Gminę, a wcześniej w rozmowach na temat roli zwierząt pożytecznych.

Jeże są bardzo pożytecznymi zwierzętami, zjadają szkodniki takie jak ślimaki albo małe gryzonie. Jednak gatunek ten jest zagrożony, a powodem tego jest działalność człowieka. Około jedna czwarta jeży ginie na drogach w wyniku potrącenia. Ponadto ludzie pozbawiają jeże ich naturalnego środowiska, niszcząc lasy, a także ich pożywienia, używając chemicznych środków, zabijających owady. Dużo jeży ginie w wielkim cierpieniu podczas wypalania traw, gałęzi i liści.

Dlatego to na nas ludziach spoczywa odpowiedzialność nie tylko za ochronę jeży, ale w ogóle za dbanie o przyrodę. Jesteśmy częścią natury, a jej zasoby zapewniają nam warunki do życia.

Istotnym elementem dbania o przyrodę jest edukacja ekologiczna. My dorośli powinniśmy budować w młodszych pokoleniach poczucie odpowiedzialności za środowisko, a także uczyć ich wrażliwości i empatii wobec zwierząt. Ważne jest, by już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom, że nasze zachowania mają wpływ na przyrodę i może być to wpływ zarówno pozytywny, jak i negatywny.

Jerzy Żelawski