Oficjalny portal Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska
Szukaj
Close this search box.

Wigilia niejedno ma imię … Przedświąteczne spotkania

Na naszych oczach uciera się tradycja spotkań opłatkowo–noworocznych i wigilijnych przeżywanych w gronie społeczności szkolnych i lokalnych środowisk. Mają one wartość duchową, integrują i pozwalają na bliższe relacje. Nie bez znaczenia jest pielęgnowanie tej tradycji celem przekazania młodym. Jako, że pierwszeństwo ma tradycja rodzinna, podobne spotkania w pozostałych środowiskach są urządzane poza świątecznymi dniami. W tej atmosferze z ochotą gromadzimy się wokół wspólnot szkolnych, przedszkolnych i organizacji pozarządowych. Na otrzymane zaproszenia uczestniczą w nich m.in. Przedstawiciele Władz Samorządowych na czele z Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofem Kaczmarskim.

Spotkania te są okazją do przełamania się opłatkiem, a także jest to czas składania sobie życzeń świątecznych i noworocznych, spożywania wigilijnych potraw, wręczania drobnych prezentów i śpiewania kolęd. Te wyjątkowe, pełne ciepła i serdeczności zgromadzenia podkreślają, jak istotne są tradycje i jak potrafią one łączyć społeczność i różne pokolenia.

Większości tych uroczystości wtórowały piękne jasełka, czyli przedstawienie związane z Bożym Narodzeniem i towarzyszącymi wydarzeniami. Jasełka zaaranżowane przez dzieci i młodzież bardzo chętnie były oglądane przez młodszą i starszą publiczność. Wszystkim podobały się zarówno tradycyjne jak i współczesne inscenizacje wydarzeń sprzed 2 tys. lat. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach, prezentowali się doskonale na tle bożonarodzeniowych dekoracji. Uczniowie z dużym przejęciem i zaangażowaniem prezentowali umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne.

W niektórych naszych szkołach uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami organizowali klasowe wigilie, które były doskonałą okazją na stworzenie między uczniami rodzinnej atmosfery.

Cieszymy się, że w tutejszych placówkach oświatowych nadal pielęgnuje się tradycję, zwyczaje i obrzędy, że tworzy się świąteczną atmosferę i dba się o to, co ważne i piękne. Te szczególne momenty wspólnych spotkań w natłoku codziennych spraw i obowiązków przypominają wszystkim, iż okres Bożego Narodzenia jest wyjątkowo oczekiwany przez wielu. To czas zadumy, przemyśleń. To okres pojednania z drugim człowiekiem. Jest to Święto bardzo rodzinne, dlatego wszystkim zebranym podczas składanych życzeń Burmistrz życzył m.in. wielu spotkań w gronie najbliższych.

Fotogaleria:

Źródło zdjęć: Strony internetowe i Facebook Szkół i Placówek z Gminy Dąbrowa Tarnowska.