We wtorek 12 listopada br. w dąbrowskim Parku Miejskim im. 100 – lecia Odzyskania Niepodległości odbyły się konsultacje terenowe z przedstawicielkami tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
W trakcie spotkania, w którym udział wzięli: Paulina Hebda kierująca tarnowską delegaturą, Katarzyna Tonia nadzorująca zagadnienia zabytkowych założeń zieleni, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, pracownicy Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych oraz architekt Mateusz Mendys, omówione zostały plany i projekty aranżacji zabytkowego zespołu dworsko – parkowego Lubomirskich w Dąbrowie Tarnowskiej, który wpisany jest do rejestru zabytków.
W ramach przewidzianych działań mających na celu wprowadzenie świeżego tchnienia natury oraz walorów historyczno-przyrodniczych planuje się utworzenie ścieżki edukacyjnej, która pozwoli na odkrywanie fascynującej historii parku oraz całego miasta. W zakresie tego samego zadania przewiduje się zbudowanie tras i ścieżek sensoryczno-terapeutycznych ze strefą wypoczynkowo-rekreacyjną, wraz z nowymi nasadzeniami, drzewami, krzewami, bylinami i kwiatami, które będą w sobie łączyć dziedzictwo historyczne z przyrodniczym pięknem. Ta forma zagospodarowania umożliwi użytkownikom kontakt z przyrodą poprzez wszystkie zmysły. Kolejny etap rewitalizacji zabytkowego parku obejmie remont i wymianę zniszczonych nawierzchni alejek parkowych.
Ostatnim zaplanowanym przedsięwzięciem jest wyczekiwana przez mieszkańców budowa zadaszonego amfiteatru wraz miejscami dla widowni, w którym będzie można organizować szereg różnorodnych wydarzeń kulturalnych.
Podczas wizytacji poruszono wiele tematów kluczowych dla każdej z omawianych inwestycji. Wszystkie przedstawione przez tutejszy magistrat koncepcje uzyskały wstępną akceptację służb ochrony zabytków.
W kolejnych krokach przygotowane zostaną szczegółowe założenia uwzględniające zalecenia i wskazówki Małopolskiego Konserwatora Ochrony Zabytków oraz współpracującego z nim zespołu odpowiedzialnego za poszczególne sprawy i dziedziny z zakresu zabezpieczania zabytków.
Liczymy, że wspólnie wypracowana spójna koncepcja rewitalizacji doprowadzi do uporządkowania i przywrócenia jednolitej aranżacji zabytkowej przestrzeni publicznej, jak i parafialnej z uwagi na bliskość kościoła oraz przyczyni się do rozwoju miasta, a także stanie się ulubionym miejscem spacerów i rodzinnego wypoczynku wśród mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej.
Pozyskanie unijnych środków finansowych przeznaczonych na te działania jest możliwe dzięki wpisaniu tego zadania do Strategii Aglomeracji Tarnowskiej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO.
Nadmieniamy, że wkrótce zostanie ogłoszony kolejny przetarg na centralną alejkę w parku. Uzyskaliśmy już zgodę na zmianę nawierzchni, dlatego oczekujemy, że znajdzie się wykonawca i w pełni wykorzystamy pozyskane pieniądze.
Ta wizyta dała nadzieję na uporanie się z największymi od lat wyzwaniami związanymi z odrestaurowaniem, a jednocześnie ochroną zabytkowego zespołu dworsko-parkowego. Wierzę, że podjęte działania przyczynią się do wykorzystania potencjału obiektów i miejsc zabytkowych na terenie gminy, rozpoznając wielowymiarowość dziedzictwa materialnego i niematerialnego, jego potencjał w zakresie budowania tożsamości lokalnej oraz zapewniania przestrzeni rekreacji i integracji społecznej – dodaje Burmistrz Krzysztof Kaczmarski.