Wzorem lat ubiegłych w ostatnią niedzielę sierpnia organizowane jest Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze. Dożynki są największym corocznym świętem rolników. To ukoronowanie całorocznej pracy i podziękowanie za zebrane plony.
Tegoroczne świętowanie urodzaju odbyło się 25 sierpnia w Narożnikach i zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, w którego skład wchodzi 7 gmin i samorząd powiatowy.
Tradycją powiatu dąbrowskiego stało się to, że powiatowe dożynki co roku odbywają się w innej gościnnej gminie. W tym roku zaszczytne miano gospodarza przypadło gminie Radgoszcz. W przyszłym roku to stolica powiatu czyli Dąbrowa Tarnowska będzie kolejną gminą, która będzie organizatorem Powiatowego Święta Plonów.
Święto żniw rozpoczęło się polową Mszą Świętą Dziękczynną, w czasie której zebrani modlili się w intencji rolników i wszystkich mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego w podzięce za ich całoroczny trud pracy na roli, a także za to, że troszczą się o nasz codzienny chleb. Mszę św. sprawowali Proboszcz parafii Św. Kazimierza w Radgoszczy ks. Krzysztof Ciebień oraz Proboszcz Parafii Św. Józefa Oblubieńca w Luszowicach ks. dr Grzegorz Franczyk.
Starostowie dożynek powiatowych, Marzena Warias i Józef Merchut na ręce włodarzy, a zarazem gospodarzy dożynek Staroście Dąbrowskiemu Lesławowi Wieczorkowi oraz Wójtowi Gminy Radgoszcz Andrzejowi Fijałowi wręczyli chleb wypieczony z tegorocznej mąki, który zgodnie z tradycją podzielili wśród wszystkich uczestników uroczystości dożynkowych.
Okolicznościowe przemówienie do uczestników tegorocznych Dożynek ze sceny skierował Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek.
Obok bochna chleba najważniejszym symbolem dożynek nierozerwalnie od lat jest wieniec dożynkowy ukazujący wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. Dożynkowe wieńce zgodnie z tradycją mają uosabiać urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieńce wplata się owoce i warzywa, a całość przyozdabia się czerwoną jarzębiną, polnymi kwiatami oraz kolorowymi wstążkami. Wieniec dożynkowy najczęściej przybiera formę korony, czyli podstawę i przęsła, które łączą się u góry.
Te niezwykłe dzieła sztuki tworzone są przez członków Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańców sołectw z całego powiatu dąbrowskiego. Bogactwo plonów wkomponowanych w wieńce dożynkowe w dniu wczorajszym można było podziwiać w centralnym miejscu nieopodal sceny.
Wszystkie przygotowane wieńce brały udział w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy w kategoriach tradycyjny i nowoczesny wieniec dożynkowy. Naszą gminę w konkursie reprezentowały sołectwa Laskówka Chorąska oraz Nieczajna Górna, która także wzięła udział w konkursie na ośpiewanie wieńca.
Serdecznie dziękujemy mieszkańcom naszych sołectw za zaangażowanie i gratulujemy wykonawcom wyplatanych prawdziwych dzieł sztuki oraz utworów wokalnych.
Należy nadmienić, że święto plonów tradycyjnie połączone było z targami gospodarczymi, na których można było zapoznać się z ofertą firm, organizacji pozarządowych, instytucji, stowarzyszeń, placówek oświatowych, a także podziwiać dorobek artystyczny, kulturalny i ludowy naszych lokalnych artystów. Można było również skosztować regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i miejscowych przedsiębiorców, którzy zawsze chętnie celebrują lokalne zwyczaje, podtrzymują tradycje i z dumą podkreślają przywiązanie do swoich korzeni.
W tym szczególnym dniu odznaczono rolników z gmin naszego powiatu odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa” przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego. W jego imieniu wręczył ją Dyrektor Biura Wojewody Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Łukasz Krzysztofik. Z gminy Dąbrowa Tarnowska otrzymał ją Daniel Drożdż. Nagroda ta jest odznaczeniem za wzorowe prowadzenie gospodarstwa, skuteczne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, dzięki którym rolnik mógł zmodernizować swoje gospodarstwo i doposażyć je w nowoczesny sprzęt rolniczy. Wyróżnieni rolnicy aktywnie uczestniczą w życiu społecznym miejscowości, w których mieszkają, angażują się w lokalne przedsięwzięcia, włączają się również w różnego rodzaju akcje, m.in. charytatywne.
W programie nie zabrakło bogatej części artystycznej w czasie, której zaprezentowały się zespoły folklorystyczne i soliści. Uroczystościom dożynkowym towarzyszył koncert kapeli Ciupaga oraz zabawa taneczna przy zespole muzycznym ,,Aspect”. Całość wydarzenia uświetnił pokaz laserowy nad zalewem Narożniki.
Samorząd Gminny licznie reprezentowali Włodarze na czele z Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofem Kaczmarskim oraz Zastępcą Stanisławem Ryczkiem, Radni, Sołtysi, Dyrektorzy i Kierownicy Jednostek, a także Pracownicy Urzędu Miejskiego, którzy wspólnie z Dąbrowskim Domem Kultury, Stowarzyszeniem Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego i Stowarzyszeniem Kobiet Wsi Smęgorzów przygotowali stoisko promujące gminę i dorobek artystyczny DDK oraz wyśmienite lokalne smakołyki, kulinarne specjały i kuchnię regionalną.