Oficjalny portal Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska
Szukaj
Close this search box.

DOKUMENT O RODZINIE ULMÓW W „SOKOLE”

Kino „Sokół” zaprasza na film dokumentalny „Ulmowie: Błogosławiona rodzina”. Kilkanaście dnj temu – 10 września w Markowej odbyła się uroczysta beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci – polskiej rodziny, która 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, została zamordowana przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom.

Ten film powstawał blisko 20 lat! Gdy rozpoczynały się zdjęcia, niewielu słyszało o rodzinie Ulmów i niewielu było zainteresowanych ich niezwykłą historią. Mimo to reżyser, Dariusz Walusiak, zbierał materiały, rejestrował relacje świadków pamiętających jeszcze rodzinę Józefa i Wiktorii, odkrywał nowe fakty, badał motywacje i uczucia zarówno jasnych bohaterów tej historii, jak i tych odpowiedzialnych za tę i inne zbrodnie. Pierwszym nagranym rozmówcą w 2004 roku był… brat Józefa Ulmy… Zarówno on, jak i kilkunastu innych świadków, których zarejestrowano na potrzeby filmu dziś już nie żyją…

Film będzie wyświetlany w dąbrowskim kinie w weekend 6-8 października na seansach popołudniowych. Będzie dostępny dla grup zorganizowanych ze szkół i parafii do końca października na specjalnych seansach, głównie do południa.