Oficjalny portal Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska
Szukaj
Close this search box.

Gmina Dąbrowa Tarnowska dba o rozwój najmłodszych! Efektem wsparcia z programu Maluch+ jest budowa nowego żłobka.

Gmina Dąbrowa Tarnowska dba o rozwój najmłodszych! Efektem wsparcia z programu Maluch+ jest budowa nowego żłobka.

W najświeższym wydaniu wiadomości dąbrowskich, które ukazały się na początku stycznia pisaliśmy o nowym miejscu dla maluchów w Dąbrowie Tarnowskiej czyli żłobku.

Po konsultacji z Radnymi Rady Miejskiej oraz rodzicami ustalono lokalizację nowego obiektu na terenach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej za wielofunkcyjnym boiskiem poliuretanowym, gdzie do dyspozycji samorząd ma ponad 20 arów terenu w bezpośredniej bliskości szkoły oraz przedszkola.

Aktualnie trwają prace przygotowawcze przed ogłoszeniem postępowania przetargowego.

Wszystko wskazuje, że nowy obiekt powstanie w technologii modułowej z nowoczesnych, lekkich konstrukcji drewnianych, które charakteryzują się doskonałymi parametrami termicznymi, wysoką wytrzymałością i estetyką.

Przewidujemy wykorzystanie tak zwanej „masywnej konstrukcji niemieckiej”, wykonanej z drewna klejonego KVH (gwarantującego odporność na uszkodzenia, grzyby i insekty). Materiały izolacyjne użyte w tej technologii to materiały ekologiczne, wykonane z włókien drzewnych, natomiast płyty poszywające ściany zewnętrzne jak i wewnętrzne będą wykonane w technologii gipsowo – drewnianej.

Idąc z duchem czasu, chcemy zastosować nowatorską technologię budowlaną, z uwzględnieniem:

  • Ekologii

Budownictwo drewniane prefabrykowane jest nie tylko energooszczędne, ale także przyjazne dla środowiska. Drewno to materiał odnawialny, co zmniejsza negatywny wpływ na naszą planetę. Dzięki zastosowaniu prefabrykowanych elementów ograniczamy także ilość odpadów budowlanych.

  • Energooszczędności

Konstrukcje drewniane charakteryzują się doskonałą izolacją termiczną. To oznacza znacznie niższe koszty energii potrzebnej do ogrzania i chłodzenia budynków przez cały rok, co przekłada się na oszczędności zarówno dla inwestorów, jak i użytkowników końcowych.

  • Dyfuzyjnego charakteru

Drewniane prefabrykowane elementy pozwalają na kontrolowany przepływ powietrza i wilgoci, co z kolei wpływa na zdrowie i komfort użytkowników. To kluczowa cecha, która sprawia, że budynki te są przyjazne dla dzieci.

  • Szybkość budowy

Budownictwo prefabrykowane w drewnie umożliwia znacznie szybszą realizację projektów w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Oznacza to, że inwestycje można ukończyć szybciej, co ma kluczowe znaczenie w dzisiejszym dynamicznym środowisku rynkowym.

Zgodnie z podpisaną przez Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej umową z Wojewodą Małopolskim na dofinansowanie budowy żłobka z rządowego programu „Maluch +”, obiekt ma zostać oddany do użytku na przełomie 2025.

W budżecie gminy i wieloletniej prognozie finansowej zarezerwowano na ten cel kwotę ponad 3,5 miliona złotych. Łączny koszt zadania to ok 5,5 mln zł razem z placem zabaw i wyposażeniem. Podpisana umowa z Wojewodą i pozyskane środki z Ministerstwa Polityki Społecznej przewidują dofinansowanie w kwocie 3,5 mln zł w części także na funkcjonowanie żłobka przez okres 2 lat, co spowoduje mniejsze koszty opłat dla rodziców.

Ponadto w marcu br. w Dąbrowie Tarnowskiej otwarty zostanie prywatny żłobek. Docelowo te 3 obiekty w zupełności zabezpieczą potrzeby opiekuńcze, wychowawcze i edukacyjne najmłodszych mieszkańców naszej gminy oraz wesprą rodziców w łączeniu życia rodzinnego i zawodowego.