Oficjalny portal Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska
Szukaj
Close this search box.

NOWY SEZON TRANSMISJI Z METROPOLITAN OPERA – POŁĄCZENIE TRADYCJI Z NOWOCZESNOŚCIĄ

Sezon 2023/24 spektakli operowych z Nowego Jorku rozpoczyna się w II połowie października. Kino “Sokół” w Dąbrowie Tarnowskiej po raz kolejny znajdzie się w elitarnym gronie dostawców tego ekskluzywnego produktu. Okres od jesieni do późnej wiosny obfituje w propozycje dla melomanów zarówno oparte na tradycji, jak i nowoczesne, w niektórych wypadkach nawet prapremierowe realizacje z udziałem twórców z całego świata, na najwyższym poziomie.

Pierwsza opera to niezwykły spektakl z niesamowitą divą Joyce DiDonato w roli głównej i muzyką Jake’a Heggie’ego – “Dead Man Walking” (21.10 godz.18:55, krótkie wprowadzenie do transmisji o godz.18:45). Produkcję reżyseruje Ivo van Hove. Oparta na wspomnieniach siostry zakonnej Helen Prejean, która walczyła o duszę skazanego mordercy, opera łączy niezwykły dramatyzm z przejmującą muzyką Heggiego oraz librettem autorstwa zdobywcy Emmy i nagrody Tony, Terrence’a McNally’ego. Orkiestrę poprowadzi dyrektor muzyczny Met, Yannick Nézet-Séguin. W obsadzie znaleźli się również: bas-baryton Ryan McKinny, jako więzień z celi śmierci Joseph De Rocher, sopranistka Latonia Moore jako siostra Rose oraz pierwsza wykonawczyni partii Helen (z prapremiery opery w 2000 roku) mezzosopranistka Susan Graham, jako matka De Rochera.

W sezonie 2023/24 będzie miejsce dla dwóch dzieł Pucciniego i Verdiego. Wśród proponowanych melomanom tytułów zobaczymy m.in: “Madama Butterfly”, “Nabucco”, “Carmen”, “Romeo i Julię” (Gounoda). Dobra wiadomość dla widzów jest też taka, że mimo inflacji udało się utrzymać ceny biletów na poziomie sezonu minionego.