Oficjalny portal Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska
Szukaj
Close this search box.

HISTORYCZNA CHWILA – WERNISAŻ WYSTAWY „RADIO NOSTALGIA”

6 października 2023 r. o godz.17:00 w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej (dawnej synagodze) zostanie uroczyście otwarta wystawa “Radio Nostalgia”. Prezentuje ona radioodbiorniki z lat dwudziestych i trzydziestych XX w. oraz polskie odbiorniki radiowe z lat 1946-66 z kolekcji Ks. Ryszarda Piaseckiego. Bogata kolekcja i dbałość o każdy z prezentowanych modeli świadczą o wielkiej pasji jej właściciela. Wernisażowi towarzyszyć będzie niezwykły koncert kameralny dwóch młodych, zdolnych akordeonistów – Cebula & Kusion Duo.

Ksiądz Ryszard Piasecki już jako dziecko zainteresował się wnętrzem domowego Pioniera Mazura. Później konstruował własne odbiorniki. W planach miał studia na Politechnice Łódzkiej, ale ostatecznie wybrał – idąc za głosem powołania – seminarium. Pasji jednak nie porzucił. Będąc duchownym starał się pozostawać na bieżąco z radiowymi nowinkami. Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku pojawiła się możliwość uzyskania częstotliwości przez Kościół rozpoczął starania o utworzenie parafialnej rozgłośni. Ostatecznie stała się ona – zgodnie z decyzją Biskupa – Tarnowskim Radiem Dobra Nowina (rozgłośnia diecezjalna) i ruszyło w Boże Narodzenie w roku 1993. Jego dyrektorem był przez dekadę. Od 2003 roku był proboszczem parafii p.w. św. Jadwigi w Dębicy. W tym czasie obudziła się w nim żyłka kolekcjonera. Po 20 lat probostwa przeszedł na emeryturę, wrócił do rodzinnej Dąbrowy i właśnie dzieli się swoją pasją z mieszkańcami Powiśla Dąbrowskiego i tysiącami turystów odwiedzających Ośrodek Spotkania Kultur. Wystawa będzie tu eksponowana do końca marca 2024 r.

Na wernisaż i koncert zapraszają Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej oraz Dąbrowski Dom Kultury. Wstęp jest wolny. Sponsorem koncertu jest Bank Spółdzielczy w Dąbrowie Tarnowskiej. Patronat medialny: Radio RDN, „Temi”, „E-Kurier Dąbrowski”, „Koncertowy Tarnów i Okolice”.